Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Refundacja NFZ

Urządzenia terapeutyczne CPAP Philips - informator o zasadach Refundacji NFZ

 

Zasady refundacji

Leczenie bezdechu sennego metodą PAP podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oznacza to, że jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS-ie, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego niezbędnego dla Twojej terapii.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. refundacja na sprzęt do terapii bezdechu sennego została podzielona na dwie części:

  • Refundację na aparat PAP do leczenia bezdechu sennego, przyznawaną raz na 5 lat w wysokości 1890zł lub 2100zł*
  • Refundację na maskę do leczenia bezdechu sennego, przyznawaną raz na 6 miesięcy w wysokości 180zł lub 200zł**
 

*Refundacja na aparat PAP do leczenia bezdechu sennego (kod refundacji: U.02.01.00) przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego w wysokości 2100zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty) oraz 100% dla dzieci poniżej 18 roku życia (kod refundacji: U.02.01.01, 0% dopłaty). Gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli aparatów CPAP wiąże się to zatem z wydatkiem od 210zł.

**Refundacja na maskę do leczenia bezdechu sennego (kod refundacji: U.02.02.00) przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego w wysokości 200zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty) oraz 100% dla dzieci poniżej 18 roku życia (kod refundacji: U.02.02.01; 0% dopłaty). Gdy cena wybranej maski przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli masek wiąże się to zatem z wydatkiem od 20zł.

Jak uzyskać refundację w 3 krokach?

Krok 1.

Po uzyskaniu diagnozy i odbytej procedurze miareczkowania i wyznaczeniu odpowiednich ciśnień, należy odbyć konsultację z lekarzem w celu uzyskania zleceń refundacyjnych (generowanych w formie elektronicznej eZWM – do ich realizacji niezbędne jest otrzymanie kodu dla każdego zlecenia) na aparat do leczenia bezdechu oraz na maskę.

Zlecenie na aparat możesz otrzymać od lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie:

chorób płuc lub chorób płuc dzieci

chorób wewnętrznych (interniści)

ftyzjatrii lub ftyzjatrii dziecięcej

geriatrii

laryngologii

neurologii

kardiologii

specjalistów w dziedzinie fizjoterapii

lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie rehabilitacji1

Zlecenie na maskę do aparatu możesz otrzymać od lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie:

chorób płuc lub chorób płuc dzieci

chorób wewnętrznych (interniści)

ftyzjatrii lub ftyzjatrii dziecięcej

geriatrii

laryngologii

kardiologii

medycyny rodzinnej

neurologii

pediatrii

lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej)

specjalistów w dziedzinie fizjoterapii

lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie rehabilitacji1

lekarzy opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanej w warunkach domowych2

1lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej lub rehabilitacji ogólnej lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu.

2lekarz spełniający wymagania do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanych w warunkach domowych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.), w zakresie wykonywania tych świadczeń.

 

Krok 2.

Lekarz elektronicznie wystawi zlecenie, które powinno zostać automatycznie potwierdzone przez odpowiednią placówkę Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Krok 3.

Otrzymasz od lekarza numer zlecenia.

 

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne możesz zrealizować:

  • osobiście w Punktach Obsługi Pacjenta Respiromix,
  • on-line korzystając z internetowego sklepu www.respiromix.pl,
  • telefonicznie pod numerem +48 32 782 98 00

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne możesz otrzymać korzystając z:

Dofinansowanie CPAP i maski z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniające kryterium dochodowe***, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu urządzeń do terapii bezdechu (CPAP i maska) w maksymalnej wysokości:

  • do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ,
  • do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Przed złożeniem wniosku skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź nasz Punkt Obsługi Pacjenta Philips Respiromix w celu wybrania właściwego modelu urządzenia terapeutycznego i maski Firmy Philips, oraz przygotowania przez nasz zespół odpowiednich dokumentów potwierdzających otrzymany od lekarza eZWM wraz z fakturą proforma – niezbędnych do wnioskowania o dofinansowanie PFRON

Wniosek wraz z przygotowanymi przez nasz zespół dokumentami możesz złożyć do PFRON osobiście w odpowiedniej jednostce w zależności od miejsca zamieszkania, tj. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS), wysłać pocztą lub za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia dostępnego pod adresem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (pfron.org.pl).

* Refundacja na aparat PAP do leczenia bezdechu sennego przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego 2100zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty) oraz 100% kwoty 2100zł dla dzieci poniżej 18 roku życia (0% dopłaty). Dla podstawowych modeli aparatów CPAP (mieszczących się w limicie refundacyjnym) wiąże się to zatem z wydatkiem 210zł. Gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji.

** Refundacja na maskę do leczenia bezdechu sennego przyznawana jest w wysokości 90% limitu refundacyjnego 200zł dla osób dorosłych (co oznacza konieczność dopłaty 10% kwoty). Dla podstawowych modeli masek CPAP (mieszczących się w limicie refundacyjnym) wiąże się to zatem z wydatkiem 20zł. W przypadku dzieci poniżej 18 r.ż. refundacja przyznawana jest na poziomie 100% limitu 200zł (0% dopłaty do podstawowego modelu). Gdy cena wybranej maski przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji.

*** O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 43 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-04
Szybka i sprawna realizacja zamówienia, dbałość o dobre zabezpieczenie przesyłki, ekspresowa dostawa. Mała uwaga: mimo zapewnień telefonicznych że koncentrator jest gotowy do natychmiastowego użycia, po rozpakowaniu okazało się że trzeba było dokupić przewód i krociec łączący nawilżacz z wylotem. Ogólnie serdeczne podziękowania
2024-10-12
Zakup przebiegł w sposób wzorowy. Bardzo szybka i profesjonalna obsługa, szybka wysyłka.
pixel