5 sposobów radzenia sobie z POChP i depresją
Zdiagnozowanie POChP może być trudne. Jest to stan, który będzie się stopniowo pogarszać i ostatecznie będzie zakłócać codzienne życie, czego pacjent jest świadomy.Taka wiadomość może być dla każdego doznaniem traumatycznym. Fundacja Lung Foundation mówi nawet o problemie depresji w związku z POChP. Szacuje się, że 40% wszystkich pacjentów z POChP faktycznie cierpi z powodu depresji. Co gorsza, depresja może prowadzić do wzrostu zaostrzenia POChP i hospitalizacji oraz do zmniejszenia szans na przeżycie. Co więc można zrobić?
Na co zwrócić uwagę
Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę w kwestii depresji. Healthline wymienia następujące oznaki:
- Zmiany w łaknieniu
- Zmiany w schematach snu
- Uczucie smutku, braku wartości lub winy
- Nadmierny płacz
- Brak zainteresowania życiem lub czynnościami, które pacjent kiedyś lubił
- Trudności z koncentracją i/lub pamięcią
- Brak energii i chroniczne zmęczenie
Te oznaki i objawy należy zgłaszać lekarzowi w celu przygotowania planu leczenia.
Jak sobie radzić
Co można zrobić po zdiagnozowaniu depresji? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele opcji, z których pacjent może skorzystać w celu rozwiązania tego problemu.
1. Środki przeciwdepresyjne
Leki przeciwdepresyjne mogą przynieść korzyści niektórym pacjentom, którzy próbują poradzić sobie z depresją. Według Healthline, Zoloft i Celexa to dwa z najczęściej przepisywanych leków antydepresyjnych dla pacjentów z POChP. Jednak fundacja Lung Foundation zauważa, że wybór właściwego leku jest złożonym procesem, w którym lekarze i pacjenci muszą określić różne czynniki, które najlepiej odpowiadają potrzebom danej osoby.
2. Doradztwo/terapia
Healthline zauważa również, że niektórzy pacjenci z POChP mogą też skorzystać z doradztwa, zarówno w formie doradztwa indywidualnego, jak i grupowego lub grup wsparcia dla chorych na POChP. Lung Foundation stwierdza, że może pomóc takie leczenie jak terapia poznawczo-behawioralna (która podkreśla zmiany w myśleniu i zachowaniu) oraz terapia interpersonalna (która skupia się na relacjach).
3. Zdrowy styl życia
Fundacja POChP, zdrowy styl życia może również pomóc w poprawie jakości życia. Ćwiczenia mogą na przykład pomóc w zwiększeniu stężenia serotoniny, a także poprawić czynność płuc i zapobiec utracie jędrności mięśni. Rzucenie palenia w celu spowolnienia postępu choroby i duża ilość snu mogą również pomóc w zachowaniu dobrego stanu emocjonalnego.
4. Zarządzanie stresem
Stres i niepokój mogą pogorszyć depresję: Z drugiej strony, zarządzanie stresem może znacznie pomóc. Przykładowo pacjenci z POChP, którzy ćwiczą jogę, zgłaszają zmniejszenie stresu i lęku, zwiększone poczucie relaksu, a nawet lepsze objawy fizyczne, takie jak niższe ciśnienie krwi. Medytacja, medycyna komplementarna ciała i umysłu daje pacjentom głębokie uczucie odprężenia.
5. Leki ziołowe
Leki ziołowe również mogą pomóc pacjentom z POChP, zwłaszcza tym, którzy cierpią na depresję o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Może to być m.in. dziurawiec zwyczajny, szafran, kwas foliowy i kwasy tłuszczowe Omega-3.
Ważne jest jednak, aby pacjenci zgłaszali lekarzowi stosowanie ziół, aby zapobiec możliwości interakcji leków z ziołami.
Krótko mówiąc, depresja jest częstym problemem u pacjentów z POChP. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po rozpoznaniu problemu dostępne są różne opcje leczenia, które umożliwiają rozwiązanie problemu i poprawę jakości życia pacjenta.