Obturacyjny bezdech senny (OBS) ma związek nie tylko z chrapaniem, ryzykiem chorób serca i innymi problemami zdrowotnymi — zwiększa również ryzyko depresji. Tak uważa National Sleep Foundation (NSF) na podstawie wyników badań naukowców ze Stanford, którzy stwierdzili, że osoby cierpiące na depresję są pięciokrotnie bardziej narażone na OBS.
Stosowanie terapii może wydawać się uciążliwe podczas wyjazdów wakacyjnych lub pobytów poza domem. Zabranie ze sobą w podróż aparatu CPAP wydaje się kłopotliwe, lecz nie należy wstrzymywać z tego powodu terapii, jeżeli chcemy zdrowo spać w dłuższej perspektywie.
Jeśli borykasz się z bezdechem sennym i dopiero zaczynasz używać aparatu do zapewniania ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) – jesteś na dobrej drodze. Urządzenie jest bardzo skuteczne, dlatego nawet jeśli napotykasz na problemy (na początku to powszechne), nie zniechęcaj się. Terapia CPAP może być niełatwą zmianą w życiu pacjentów, ale czas i cierpliwość sprawią, że wkrótce będziesz spokojnie spać.
Zespół bezdechu sennego jest o wiele poważniejszy niż może się nam wydawać. To nie tylko zwykłe, głośne chrapanie i niewystarczająco długi sen. W niektórych przypadkach może być on nawet kwestią życia lub śmierci. Jeżeli więc podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół bezdechu sennego, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy.
Prysznic lub kąpiel to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Pamiętaj, że higiena Twojego urządzenia CPAP jest równie ważna jak Twoja.
Chociaż CPAP uważa się za najskuteczniejszą terapię bezdechu sennego, większość osób nie wie, w jaki sposób taka terapia poprawia jakość snu i ogranicza niebezpieczne skutki uboczne bezdechu sennego, takie jak udar mózgu i nadciśnienie tętnicze.